środa 12-01-2011
DOM SZTUKI SMB ,,JARY’’ I STUDIO FILMOWE KALEJDOSKOP serdecznie zapraszaja na premierowy pokaz filmu "tadeusz.kantor@europa.pl" w sobotę 22.01.2011.
Tadeusz Kantor był Wielkim Artystą. Nie tylko w swym – XX wieku. Nie tylko na obszarze swej ojczyzny – Polski. Dzisiaj coraz więcej Europejczyków jest skłonnych uznawać Kantora za …swojego wielkiego twórcę. Dlaczego krakowski malarz i człowiek polskiego teatru jest im tak bliski ? Skąd wzięło się to powszechne zrozumienie środków i celów sztuki artysty, który zmarł dwadzieścia lat temu? Co spowodowało, że często lepiej go pamiętają niż Polacy?
Ten katalog pytań sprawił, że znany krakowski dokumentalista a jednocześnie wieloletni współpracownik Kantora zdecydował się na rekonstrukcję drogi Kantora przez Europę. Od Warszawy do Paryża. Od Wielopola Skrzyńskiego do Florencji i Mediolanu via nadmorskie Pietrasanta i potem przez Kontynent na Wyspy Brytyjskie (Londyn, Edynburg ) A stamtąd z powrotem do Niemiec (Norymberga) i Polski (Kraków). A wszystko po to, by w tej “podróży sentymentalnej” Kantorowską sylwetkę stworzyli zarówno jego wielcy uczniowie ( Igor Mitoraj ) i pierwsi odkrywcy uniwersalności jego sztuki ( Richard Demarco ), jego menadżerowie ( Franco Laera ) i sposorzy ( Karl Gerhardt Schmidt ), znakomici krytycy teatralni ( Michael Billington ) i opiniotwórczy publicyści ( Neal Ascherson ), pisarze ( Kazik Hentschel ) i malarze ( Serge Kantorowicz ), teatrolodzy ( Renato Palazzi ), reżyserzy teatralni ( David Gothard ) i producenci filmowi ( Rebecca O’ Brien ), a więc ludzie, którzy Kantora znali i wielbili ale jednocześnie, których stać było zawsze na oceny pełne dystansu.
Kiedy wreszcie do głosu dojdzie wypełniająca Kantorowskie miejsca w Europie reżyserska narracja Miklaszewskiego, przypominająca bardzo zabawne epizody ekstremalnych zachowań Mistrza, utrwalonego ponadto w serii filmowej serii awantur unikatowych dokumentów pracy Kantora z aktorami Teatru Cricotu 2, wtedy stanie się jasne, że nowy film dokumentalny Studia Filmowego KALEJDOSKOP powstały we współpracy z krakowskim Ośrodkiem Telewizyjnym dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, trzeba po prostu … zobaczyć.
Bohaterowie hitu „Moje córki krowy”, który w 2015 roku podbił serca publiczności i krytyków, powracają w nowej, zaskakującej odsłonie. Tym razem ulubiona reżyserka Polaków – Kinga Dębska zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi. W gwiazdorskiej obsadzie prequelu „Moje córki krowy” – słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka. Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest „Zupa nic”.
Zobacz także: