Nasza Historia to nasze filmy, nasze rodziny, nasze marzenia i zdarzenia, które zaprowadziły nas w miejsce w którym się znajdujemy: Chełmska 21, z ponad dwustoma filmami i setką nagród na koncie.
Kiedy się spotkaliśmy na początku lat ’80-tych, mieliśmy za sobą duże doświadczenie zawodowe i głowy pełne pomysłów. Pracowaliśmy w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i wszystkim nam brakowało tylko jednego: niezależności.
Spółdzielnia filmowa w tamtych czasach dawała szansę na taką niezależność. Do założenia jej potrzebnych było 11 osób. I tak w gronie 11 chętnych do działania, umówiliśmy się na tajne spotkanie w Hotelu Europejskim. Było to wiosną 1983 roku, jeszcze w stanie wojennym. Jak w dobrym kryminale, do hotelu wchodziliśmy pojedynczo w różnych odstępach czasu, bo zgromadzenie było nielegalne i długo musielibyśmy się z niego tłumaczyć. Omówiliśmy wszystkie szczegóły i dumni z własnej przedsiębiorczości złożyliśmy wniosek o rejestrację do Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy w Warszawie.
Okazało się jednak, że Związek nie podzielił naszego entuzjazmu i odmówiono nam rejestracji. Uzasadnienie: bo jedna, Filmowa Spółdzielnia Pracy w Warszawie już istnieje i nie ma potrzeby zakładania drugiej. Po takiej odpowiedzi nie było gdzie się odwoływać. Po prostu musieliśmy chwilę poczekać…
1988 rok nam sprzyjał. Natychmiast skorzystaliśmy z możliwości powołania niezależnego, prywatnego przedsiębiorstwa filmowego. Spełniliśmy marzenia i zarejestrowaliśmy Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe Kalejdoskop sp. z o.o. w Warszawie, z biurem w Kinie Muranów. Oj, nie było łatwo… ale doświadczenie, przyjaźń, wiara w siebie, i ogromna chęć bycia niezależnym dodawały nam skrzydeł i nie było dla nas rzeczy niemożliwych.
Pierwszy regał do biura kupiliśmy od Krzysztofa Langa. Był za długi i trzeba było go przeciąć, ale dobrze, że w ogóle był. Nawet mieliśmy lodówkę, co prawda używaną ale chłodziła jak nowa!
Pierwszy samochód zdjęciowy kupiliśmy za … jagody. Oczywiście owoce nie były walutą ale zbieranie ich pozwoliło nam dofinansować nasze nowopowstałe przedsiębiorstwo.
Na podbój szwedzkich plantacji jagód ruszyliśmy we czwórkę. I przez dwa miesiące zgodnie z zasadą „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” doinwestowywaliśmy Kalejdoskop. Tuż po powrocie do kraju zakupiliśmy Nysę – „wersja eksportowa węgierska w kolorze „blue”. (Auto, po trzech latach eksploatacji trafiło w ręce japońskiego artysty, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i nie wyobrażał sobie podróżowania po Polsce innym pojazdem).
Jedną z pierwszych naszych produkcji był krótkometrażowy film fabularny „Widmo” z Jerzym Trelą w roli głównej, w reżyserii Witolda Iwaszkiewicza. Wśród wielu znaczących filmów, które powstały w pierwszych latach naszej działalności udało nam się zrealizować tryptyk o Tadeuszu Łomnickim, do którego skończyliśmy zdjęcia dwa tygodnie przed jego śmiercią.
>>> Tu znajdziesz pełną filmografię Studia Filmowego Kalejdoskop
W 1992 roku zmieniliśmy nazwę i od tej pory jesteśmy Studiem Filmowym Kalejdoskop.
Ambitne, nagradzane prestiżowymi nagrodami produkcje filmowe nie zawsze prowadzą do spektakularnych sukcesów finansowych. Na szczęście nam nigdy nie brakowało pomysłów i odwagi.
W 1994 roku, dzięki udanej inwestycji na nowopowstałej w Warszawie Giełdzie Papierów Wartościowych, zakupiliśmy profesjonalny zestaw montażowy Betacam SP, co dodało naszej spółce prestiżu i oczywiście znacznie ułatwiło produkcję. Byliśmy nowocześni, profesjonalni i na dobrej drodze do światowego sukcesu.
Nie trzeba było długo czekać! W grudniu 1994 roku nasz film „89 mm od Europy” został nominowany do europejskiej nagrody „Feliks” a kilka miesięcy później do Oskara w kategorii krótkiego filmu dokumentalnego. Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalistów IDA w Los Angeles uznało go za najlepszy film 1995 roku. (Zdjęcia z podróży do USA w 1994 r. poniżej).
Zawsze chętnie wracamy do wspomnień, anegdot związanych z początkami naszej współpracy, wspólnych wyjazdów, oficjalnych gal i festiwali.
Na szczęście, nie siedliśmy na laurach, rozwijamy się i z każdym rokiem realizujemy coraz więcej nowych pomysłów, wspieramy młodych twórców, kształcimy kolejne pokolenia i chętnie sami się uczymy aby podejmować nowe, większe wyzwania.
Z dnia na dzień tworzymy naszą historię i wiemy, że największy sukces jeszcze przed nami!
Zbigniew Domagalski
Janusz Skałkowski
Wojciech Szczudło
Piotr Śliwinski
Oto jeden z pierwszych filmów reklamowych wyprodukowanych przez Studio Filmowe Kalejdoskop
Film dokumentalny wyprodukowany przez Studio Filmowe Kalejdoskop pt. "Aktorka" w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej od 4 grudnia będzie można zobaczyć w kinach w całej Polsce.
Zobacz także:
18 maja 2013 w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki na Ursynowie odbył się pokaz jubileuszowy 25-lecia Studia Filmowego Kalejdoskop. Dokładniej, rocznica ta przypada 30 maja, kiedy to w 1988 roku powstało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Kalejdoskop” sp. z o. o. Zmiana nazwy na Studio Filmowe Kalejdoskop nastąpiła cztery lata później.
Zobacz także: